Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro rodiče

28. 4. 2008

Pochopení
Na téma homosexuality a její příčiny bylo napsano mnoho knih a vytvořeno mnoho teorií, ale doposud se nepodařilo přesvědčivě dokázat, co přesně homosexualitu způsobuje. Nejvíce důkazů ukazuje na genetický model. Stejně jako se někdo narodí levákem, ačkoliv nikdo jiný z rodiny levákem není. Nicméně žádná z těchto teorií nepomuže rodičům vyrovnat se s faktem, že jejich potomek je homosexuální.
   Vysvětlit homosexualitu není snadné. Je to v  základě celý citový model, přítomný od začátku, který se vyvíjí spolu s dospíváním dítěte. To však na jejich život nemusí mít vliv, vyjma skutečnosti, že jejich nejhlubší vztah bude s osobou stejného pohlaví. Stejně jako my ostatní i LGBT lidé chtějí milovat a být milováni.

Není to nemoc
Častou otázkou je, zda se to dá léčit. Není možno léčit lidskou bytost ze své přirozenosti. Homosexuální děvče nebo kluk, žena či muž nejsou nemocní ani perverzní. Nemůžou si vybrat čím on či ona je. Homosexualita není nemoc!

Není to volba
Stále musíme opakovat, že homosexualita není otázkou volby, je to od počátku citový model, který se rozvíjí spolu s vývojem dítěte. Jako u ostatních dětí, spolu s dospíváním fyzickým přichází i sexuální povědomí. V tomto období je velmi důležité rozlišovat sexuální experimenty a homosexualitu. To první je jen sexuální hra, čistě fyzický experiment bez citového zájmu, to druhé je plnohodnotný vztah s hlubokou citovou zkušeností.

Pocit odlišnosti
Je to právě v tomto prvním stadiu sexuálního poznávání, kdy se gay člověk cítí odlišný od ostatních, cítí se citově i fyzicky přitahován k někomu stejného pohlaví. V současném klimatu nepřátelství a předsudků a také obav a neporozumění můžou vaše dcera či syn zapírat svou homosexualitu i sami sobě. Svou sexuální orientaci si děti mohou uvědomovat už mezi 11 a 12 rokem a někdy i dříve. Je to pro ně nelehké období. Cítí se odděleni od svých vrstevníků způsobem, který nemohou pochopit. Během dospívání si uvědomí v čem spočívá jejich odlišnost a pak často bývají přemoženi strachem a pocitem osamocení.

Odmítnutí
Mladí LGBT lidé se často bojí odmítavé reakce ze strany svých rodičů a přátel a bojí se požádat někoho o pomoc. Obávají se šikany od svých vrstevníků, zvláště při opakovaných vtipech na „ teplouše“, které slýchají i od dospělých. Bojí se, že se prozradí pohledem nebo nevhodnou poznámkou, mají pocit, že nikdy nepotkají nikoho jako jsou oni a že jsou jediní na světě. Vaše dětí cítí ten samý šok a obavy, jaké nyní cítíte vy. Oni jsou na to sami a někdy i celé roky sbírají odvahu se vám svěřit.

Reakce
Všeobecná reakce na tento stav je šok, rozrušení a obavy. Někteří rodiče dávají vinu sobě, jiní odvrhnou své děti, někteří chtějí pomoci, ale nevědí jak. Mnozí se svému dítěti odcizí. I tam, kde je rodinné pouto silné, je šok a bolest, kterou rodiče cítí, nemalý. Pokud prozkoumáme důvody těchto reakcí, objevíme jejich původ.

Informace 
1) Přestože existuje spousta literatury zabývající se homosexuální tématikou, jejich přístup bývá příliš klinický a rodiče v nich nenalézají souvislosti s jejich dětmi.
2) Rodiče, spolu s většinou lidí, mají mylné a zavádějící představy o homosexualitě. Automaticky to považují za něco nečistého a ostudného.
To vše je způsobeno nedostatkem informací. Vaše představy o homosexualitě zřejmě vycházejí ze společenské atmosféry plné předsudků, strachu a zesměšňování homosexuálů. Dokonce i pro velmi tolerantní rodiče to bývá velký šok. Nedávejte si vinu, tyto předsudky a mylné představy jsou produktem naší společnosti. Až získáte více informací a až se váš šok zmírní, tyto pocity zmizí.

Náboženství
Další těžkost, která některé rodiče trápí je, jak sloučit homosexualitu jejich potomka se svou vírou. Zvláště v této oblasti je velmi obtížné nabídnou řešení přijatelné pro všechny. Už nyní se někteří duchovní snaží o tolerantnější přístup křesťanů k homosexuálům. Učení praví, že všichni jsme děti boží a mnoho gay lidí je oddanými křesťany.

Volba
Rodiče se často ptají, proč si jejich dítě vybralo tento způsob života. Musíme znovu opakovat, že si svou sexualitu nikdo nevybírá. Při pohledu na množství překážek a těžkostí, kterým vaše děti musí čelit, musí být jasné, že si žádná lidská bytost nevybere život pod takovým tlakem. Vy jste si nevybrali vaši orientaci, je to prostě součást vašeho já a stejně tak je tomu i u vašeho dítěte.

Čí je to chyba?
Pokud se ptáte, kde jste udělali chybu, vězte, že ve výchově není nic, co by z vašeho dítěte udělalo homosexuála. Pokud máte i jiné děti, zeptejte se sami sebe, zda jste je vychovávali jinak než své gay dítě. A i když v jeho životě bylo něco jinak, neznamená to, že právě to vedlo k jeho odlišné orientaci.
   Pravda je, že pro mnohé rodiče je snažší dávat vinu sobě, než si přiznat, že o svém dítěti nevěděli tak důležitou věc. Toto hledání příčiny v sobě je jen trestání sama sebe a nepomůže to vám a ni vašemu dítěti. Je lepší si přiznat, že jste zažili šok, na který žádný rodič není připraven. Vaše dítě v průběhu let zažívalo stejný šok jako vy. Věřte síle, která drží rodinu pohromadě i v těch největších obtíží. Vězte, že není žádný správný způsob, jak  reagovat. Tak jako v jiných těžkostech, i teď vaše dítě potřebuje vaši lásku a podporu. Ať už je najevo dáte slovy nebo činy, je to ten správný začátek.

Pocity
Neduste své pocity v sobě. Někteří rodiče říkají, že se s tím vším vyrovnali, ale při tom se uvnitř stále trápí. Nepotlačujte své emoce. Řekněte svému dítěti, jaký je to pro vás šok a že jste na to nebyli připraveni, ale že jej i přesto máte stále rádi a jen potřebujete nějaký čas na vyrovnání se s tím. Mezi tím se obraťte na nás. Nejen abyste získali radu a podporu, ale také abyste se mohli svěřit se svými pocity. Rodiče cítí šok, bolest a vinu jako každý jiný a právě mluvit s někým, kdo vám rozumí často pomůže se s tím vyrovnat.

Tušení
Občas si rodiče uvědomí, že jejich dítě je gay ještě předtím, než se jim samo svěří. Pro děti je potom mnohem snažší  hovořit se svými rodiči pokud oni řeknou něco jako: Tušili jsme, že bys mohl(a) být gay. Pokud jsi, nic to nemění na naší lásce k tobě a pokud ti pomůže o tom mluvit, promluvme si. Rádi bychom věděli víc a mohli ti tak pomoci vést šťastný život.
   Nezáleží jaká slova přesně zvolíte, ale mohlo by to být povzbuzení pro vaše dítě, které o tom s vámi chce hovořit, ale chybí mu odvaha. V tomto těžkém období je pro vaše dítě velmi důležitá vaše láska, podpora a porozumění.

Bisexuálové
Rodiče se také ptají, zda se homosexualita jejich dětí může změnit s postupným dospíváním a zda proto pro ně  není předčasné domnívat se, že jsou gay. Není možno odpovědět za všechny mladé gay lidi. Pokud je dítě v pubertě, je zde vždy možnost, že bude bisexuál, přestože těch je jen malé procento. Vezmeme-li v úvahu tlak, pod jakým homosexuálové jsou, je nepravděpodobné, že by se tomu heterosexuální člověk vystavoval. Je velmi důležité nevyvíjet na vaše dítě žádný nátlak. Vaše láska a porozumění jsou pro ně velmi důležité.

Nejsou pedofilové
Další absolutní desinformace je, že gay lidé vyhledávají sexuální vztahy s malými dětmi. To je naprostý omyl! Je to jen jeden z mýtů vycházející z naprosté ignorace společnosti vůči gayům. Zájem normálního homosexuála o děti není o nic větší než zájem normálního heterosexuála.

Shrnutí
Homosexualita nebo porucha sexuální identity se může vyskytnout v každé rodině, takže to není situace, ve které byste byli sami. Teď se vás ten problém osobně týká. Pamatujte, že vaše dítě potřebuje vaši lásku, podporu a porozumění.

 

Zdroj:PFLAG

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prosba o účast ve výzkumu bakalářské práce.

(Veronika, 14. 9. 2013 0:36)

Dobrý den,
jsem studentkou bakalářského studia psychologie a chtěla bych poprosit maminky, jejichž dítě je homosexuálně orientováno, o účast ve výzkumu bakalářské práce na téma zkušenost s homosexualitou vlastního dítěte. Nevěděla jsem, kam prosbu zařadit, tak se omlouvám, že jsem ji přiřadila do komentářů k tomuto článku. Účast ve výzkumu by se týkala poskytnutí rozhovoru na toto téma. Rozhovory jsou anonymní a získaná data budou použita pouze pro účely bakalářské práce. Myslím, že prací na toto téma je nedostatek, což je obrovská škoda, protože informovanost je důležitá pro toleranci homosexuality společností, která bohužel ještě nedosáhla úrovně, jaké by měla. Pokud budete mít některá z vás zájem zúčastnit se rozhovoru, můžete mě prosím kontaktovat na email - niko.skal@seznam.cz Budu moc vděčná za vaši spolupráci, která mi nesmírně pomůže při tvorbě mé práce.
Děkuji (: