Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Izraeli prvně uznána zahraniční adopce dítěte párem homosexuálů

28. 4. 2008

Jeruzalém 25. dubna (ČTK) - Izraelské úřady vůbec poprvé uznaly rodičovství homosexuálního páru, který adoptoval v cizině dítě, jež není biologickým potomkem ani jednoho z partnerů. Informoval o tom dnes izraelský deník Haarec.

Izraelské soudy zatím přiznaly homosexuální dvojici právo na adopci jenom v případě, kdy dítě bylo potomkem jednoho z partnerů.

V bezprecedentním případě adopce pokrevně nepříbuzného dítěte šlo o mužské partnery. Mají americké a izraelské občanství a před osmi lety v USA adoptovali chlapce původem z Kambodže. Do Izraele s ním přijeli v roce 2001, ale ministerstvo vnitra hocha až dosud odmítalo zaregistrovat jako legitimní dítě páru. Chlapec v Izraeli žil na provizorní vízum, které se musí každý rok obnovovat.

Do případu se vložil i vládní právní poradce Menachem Mazuz. V únoru napsal v dopise úřadům zabývajícím se adopcemi, že stát "nic nenamítá proti adopci dítěte párem osob téhož pohlaví".

Představitel izraelských homosexuálů Mike Hamel na nejnovější rozhodnutí reagoval slovy, že vláda konečně pochopila, že je 21. století a že lidé mají právo na založení vlastní rodiny bez ohledu na sexuální orientaci.

Homosexualita byla v Izraeli zlegalizována před 20 lety. Roku 2006 stát rozhodl kladně v případě rodičovství dvou lesbiček, které vychovávaly dítě, jež porodila jedna z nich.

zdroj: www.004.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář